Кошик
15 відгуків

Узо електронне або електромеханічне - що вибрати?

Узо електронне або електромеханічне - що вибрати?

Для захисту від витоків струму застосовуються вимикачі диференційного струму, в народі їх називають УЗО. Сьогодні таким пристроєм нікого не здивуєш. Багато їх встановлюють у своїх щитах і це правильно.

Як ви вже здогадалися УЗО і дифавтомати за своїм внутрішнім виконання поділяються на два види: електромеханічні і електронні. Відразу хочемо відзначити, що тип внутрішнього виконання ні як не впливає на робочі параметри і технічні характеристики. У багатьох відразу виникає питання так в чому ж їх відмінність?

УЗО електромеханічного типу спрацює в будь-якому випадку, якщо на пошкодженій ділянці з'явиться струм витоку, не залежно від напруги мережі. Основним робочим органом електромеханічного УЗО є диференціальний трансформатор (тороїдальний сердечник з обмотками). Якщо на пошкодженій ділянці виникла витік, то в вторинної обмотки цього трансформатора наводиться напруга для роботи поляризованого реле, що в свою чергу призводить до спрацьовування механізм відключення.

Електронні УЗО спрацьовують при наявності витоку струму на пошкодженій ділянці і наявності напруги в мережі. Тобто для повноцінної роботи пристрою захисного відключення електронного типу необхідно зовнішнє джерело живлення. Це пов'язано з тим, що основним робочим органом електронних ПЗВ є електронна плата з підсилювачем. І без зовнішнього живлення ця плата працювати не буде. Звідки береться джерело живлення? Всередині УЗО немає жодних батарейок і акумуляторів. А напруга для живлення електронної плати з підсилювачем надходить від зовнішньої мережі. Є в мережі 220 В - УЗО спрацює! Якщо напруги в мережі немає, значить захисний пристрій не спрацює.

Основна суть я думаю зрозуміла в чому відмінність електромеханічного пзв від електронного. Для роботи першого необхідно лише витік струму, для роботи другого необхідна витік струму і напругу в мережі.

Тепер розберемося з питанням як по вашому, наскільки важливо щоб захисний пристрій зберігало свою працездатність при відсутності напруги і важливо взагалі це чи ні.

електромеханічне узо IEK

Багато користувачів дадуть відповідь приблизно так: «Якщо напруга у мережі є електронний ПРИСТРІЙ буде працювати. Якщо напруги в мережі немає, тоді навіщо йому взагалі працювати, адже напруги в мережі немає, значить і витоку струму братися нізвідки». Воно звичайно так, але це як говориться палиця з двох кінців.

електромеханічне УЗО hager

Які ви знаєте аварійні ситуації, коли в будинку або квартирі може пропасти напруга або як в народі кажуть «немає світла».

дифавтомат АВДТ-32 IEK

Ну перше що приходить на розум це ремонтні роботи. Бригада робітників виконує профілактичні або відновлювальні роботи і в цілях безпеки відключили автомати, рубильники де то в ТП (трансформаторної підстанції).

Друге - це аварійні відключення в мережі. Так у вашу розетку напруги 220 Вольт по двох проводах не надходить прямо з теплової або атомної станції. Електроенергія виробляється на ел.станціях і передається до споживачів через безліч трансформаторів і сотні км ліній електропередач. На кожній такій ділянці виникають пошкодження, що в свою чергу позначається на споживачах.

Що ще приходить ну розум? Ще одна дуже поширена проблема отгорание нульового проводу в щиті. Вся апаратура буде без ознак життя, всі сигнальні прилади (сигнальні лампи, якщо є) буде свідчити, що напруги в мережі немає. Однак фаза нікуди не поділася! Небезпека ураження струмом зберігається. Уявімо, що в такій ситуації виникло пошкодження ізоляції усередині пральної машинки, фаза потрапила на корпус.

Якщо в цей момент Ви доторкнетеся до корпусу машинки, виникне витік і ПЗВ повинен спрацювати. Але в цьому випадку електронний захисний пристрій не спрацює, так як на його електронну плату з підсилювачем приходить тільки «фаза». Джерело живлення відсутній і виник струм витоку електронна плата не зафіксує, що відключає імпульс на механізм відключення не надійде і ПЗВ не відключиться. Для людини така ситуація вкрай небезпечна. Тому як би не було сумно при появі витоку струму в даному випадку електронне ПЗВ не спрацює.

Ще одна поширена проблема-це стрибки напруги в мережі. Звичайно, зараз багато для захисту встановлюють реле напруги, але не у всіх вони стоять. Що являють собою скачки напруги - це відхилення від номінального значення. Тобто у вас в розетці замість 220 Вольт може з'явиться 170 Вольт або 260 Вольт або ще гірше 380 Вольт.

Підвищена напруга небезпечно для електронного обладнання, чим власне і оснащені електронні УЗО і диференціальні автомати. Через стрибки напруги може вийти з ладу електронна плата з підсилювачем. Зовні все виглядатиме цілим і неушкодженим але при виникненні витоку струму ситуація може стати плачевною для людини - через пошкоджених електронних компонентів УЗО на витік не відреагує.

Про те, що внутрішня начинка захисного пристрою вийшла з ладу, ви можете і не знати. Тому треба періодично виконувати перевірку працездатності ПЗВ кнопкою «ТЕСТ». Фахівці рекомендують виконувати таку перевірку не рідше одного разу на місяць.

Підведемо підсумки даного розділу та виділимо наступне, в мережі електропостачання можуть виникнути різні аварійні ситуації, при яких електронні УЗО або дифавтомати можуть втратити свої захисні функції.

Для електромеханічних захисних пристроїв вищеописані проблеми не небезпечні, так як для їх роботи не потрібне зовнішнє джерело живлення. Буде напруга в мережі чи ні електромеханічне УЗО (АВДТ) відпрацює в будь-якому випадку, якщо з'явиться витік струму в мережі. Всередині них немає електронних компонентів, які можуть пошкодитися в результаті стрибків напруги.

Зовні ці два пристрої дуже схожі і багато користувачів, не замислюючись, купують їх без розбору в магазині, навіть не підозрюючи про особливості. Тому в наступному розділі ми розглянемо, як відрізнити узо електромеханічне від електронного.

Як відрізнити узо електромеханічне від електронного

Для того щоб розуміти який пристрій захисного відключення перед вами знаходиться електронне або електромеханічне потрібно вміти їх розрізняти. Багатьом це здасться важким, і вони скажуть, що це під силу тільки професіоналам. Але запевняю Вас, це не так, тут немає нічого складного. Достатньо лише знати деякі нюанси.

Отже, є кілька способів, як відрізнити електромеханічне ПЗВ від електронного. Вивчивши їх, Ви з упевненістю зможете визначати, який тип ПЗВ перед вами. Зараз розглянемо докладно кожний з них.

1.Схема зображена на корпусі ПЗВ

Перший і найпростіший-це вивчити схему, яка зображена на корпусі УЗО. На будь-якому захисному пристрої наноситься електрична схема. Якщо навчитися читати і розпізнавати ці схеми можна легко визначати не тільки тип пристрою.

електрична схема на УЗО iek

На схемі електромеханічного УЗО або дифавтомата відображається диференціальний трансформатор (через який «просмикнуті» фаза і нуль), вторинна обмотка цього трансформатора, а також поляризоване реле яке з'єднане з вторинною обмоткою. Поляризоване реле вже безпосередньо діє на механізм відключення. Все це відображено на схемі. Потрібно тільки зрозуміти, якою фігурою позначений кожен вищеописаний елемент.

узо механічне або електронне

Диференціальний трансформатор позначений у вигляді овалу навколо фазного і нульового проводу. Від нього відходить виток вторинної обмотки, який пов'язаний з поляризованим реле. На схемі поляризоване реле позначається у вигляді прямокутника або квадрата (в нашому випадку це квадрат). Пунктирна лінія від реле означає механічну зв'язок зі спусковим механізмом відключення.

Ще тут позначено кнопка ТЕСТ зі своїм опором (опір дозволяє створити витік розрахованого номіналу). Як бачите в електромеханічному УЗО немає ніяких електронних плат і підсилювачів. Конструкція складається з чистої механіки.

електрична схема на УЗО hager

Електромеханічне ПЗВ типу ac

Тепер розглянемо електронне УЗО. Я для прикладу буду використовувати електронний дифавтомат від фірми марки IEK АВДТ32 С20, із струмом витоку 30 мА.

Схема АВДТ-32 IEK

Як видно зі схеми на корпусі електронного дифавтомата позначено практично все теж саме, що і на електромеханічному захисному пристрої.

електронне узо схема

Але якщо придивитися, то можна побачити що між диференційним трансформатором і поляризованим реле є додатковий елемент у вигляді прямокутника з літерою «А». Це та сама електронна плата з підсилювачем.

Крім того видно, що до цієї плати підходять два дроти «фаза» і «нуль». Це як раз і є той зовнішній джерело живлення, який необхідний для повноцінної роботи такого типу УЗО.

як подається живлення на електронне пзв

Не буде харчування, не буде працювати і ПЗВ. Не залежно від того є витік чи ні.

2.Зовнішнє джерело живлення – тест з допомогою батарейки.

Другий спосіб як відрізнити узо електромеханічне від електронного трохи складніше першого, так як при собі потрібно мати додаткові елементи - батарейку і дроти для підключення. Начебто нічого складного, але погодьтеся їх не завжди зручно застосувати, особливо якщо ви перебуваєте в магазині. На ринку ще можуть дозволити ними скористатися, але в лідируючих магазинах електронної продукції вам точно в цьому відмовлять (ну який менеджер погодиться, щоб при ньому курочили узо або дифы).

як дізнатися який тип ПЗВ

Отже, для тесту нам знадобиться звичайна заряджена батарея, яка (пальчикова, крона тощо).

Беремо електромеханічне УЗО, до верхньої клемі прикручуємо один проводок, до нижньої клеми ТОГО Ж ПОЛЮСА прикручуємо інший проводок. Хочу зауважити, що абсолютно не важливо до якого з полюсів ви будите прикручувати дроти до фазному або до нульового. Але якщо зверху ви підключили провід на клему фазного полюса, то і внизу також потрібно підключати провід до фазному полюса інакше не буде замкнутої ланцюга.

як відрізнити узо електромеханічне від електронного

Перевіряємо батарейкою електромеханічне пзв

Тепер включаємо наше УЗО (АВДТ) і замикаємо стирчать кінці проводів на батарейку. В момент, коли приводу замкнуться на клеми батареї, через полюс УЗО почне протікати струм. ПЗВ повинен відключитися.

узо hager спрацювало від батарейки

Якщо цього не відбудеться, поміняйте полярності батареї, тобто поміняйте місцями полюси «+» і «-». Якщо ПЗВ відключиться, з упевненістю в 200 % можна сказати що воно електромеханічного типу.

Електронне УЗО на такий тест ні як не відреагує, тому що для його спрацьовування додатково вимагається наявність напруги на електронній платі.

диференціальний автомат АВДТ-32 не спрацював

міняємо полярність батарейки для АВДТ-32

3.Використовуємо постійний магніт

Включаємо УЗО, беремо постійний магніт і водимо уздовж корпусу. Під дією магнітного поля у вторинній обмотці диференціального трансформатора індукується струм, спрацьовує поляризоване реле і ПЗВ відключається. Це все станеться, якщо захисний пристрій електромеханічне.

перевірка ПЗВ постійним магнітом

Цей спосіб має певною похибкою, однак має право на життя. Перше це магніт може бути недостатньо сильний, друге у кожної марки захисного пристрою робочі елементи знаходяться в різних областях. Що я маю на увазі? Наприклад, у фірми Schneider Electric диференціальний трансформатор може розташовуватися в правій частині корпусу, для фірми ABB в середині корпусу, у IEK це може бути зліва. Візуально адже не видно нутрощів.

відмінність електромеханічного ПЗВ від електронного

Тому застосовуючи цей метод для кожної моделі захисного пристрою потрібно «промацати» область, в якій необхідно водити магнітом. Не всім цю область вдається знайти і помилково можна зробити неправильні висновки.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner